Internetudbydere
Internetudbydere: hvad de garanterer — og hvad de kun annoncerer
Alle danske sammenligningssider stiller internetudbyderne op efter pris og «op til»-hastighed. Men «op til» forpligter ikke nogen. Det tal, der binder din udbyder, hedder minimumshastigheden — og den er så godt som umulig at finde. Her er, hvad fire udbydere faktisk skriver i deres egne vilkår.
| Udbyder | Oplyser minimum? | Hvad der står | Hvor |
|---|---|---|---|
| Fastspeed | Ja — som procent | Fiber: normalt 90 %, minimum 80 % af annonceret hastighed. Coax: normalt 90 %, minimum 70 % | Tillægsvilkår, Fastnet Bredbånd, pkt. 6.2 |
| Norlys | Ja — i Mbit | Internet 1000 på fiber: minimum 900/900 Mbit kablet. På kabelnet: minimum 900/100 Mbit | Kundeservice, «Internet via fibernet» og «via kabelnet» |
| YouSee | Nej — intet tal | «Det er som regel en fast minimumshastighed på vores internet.» Tallet står først i din ordrebekræftelse. Over telenettet kan hastigheden leveres som «best effort» | Abonnementsvilkår for YouSee Internet |
| Hiper | Nej — intet tal | «Hiper garanterer forbindelsen frem til og med routeren.» Vilkårene nævner «den garanterede hastighed», men sætter aldrig et tal på | Aftalevilkår privat, pkt. 9 |
Kort fortalt
Din adresse afgør mere end udbyderen. 90,6 % af danske boliger og virksomheder kan få fiber, men ikke fra alle selskaber.
«Op til» er ikke en garanti. Din aftale skal indeholde fire hastigheder, og kun minimumshastigheden er den, du kan holde udbyderen op på.
Halvdelen af udbyderne skriver den ikke på nettet. Så bed om den skriftligt, før du binder dig.
Måler du under minimum vedvarende, er det en mangel — ikke bare en skuffelse. Klage over internethastighed viser vejen.
På denne side
Din adresse afgør mere end udbyderen — 90,6 % kan få fiber
Valget af internetudbyder starter ikke hos internetudbyderen. Det starter ved din adresse, for der ligger kun de kabler, der ligger. 90,6 procent af alle boliger og virksomheder i Danmark har adgang til en fiberforbindelse, og 99,1 procent kan få mindst 100/30 Mbit/s. Det viser Bredbåndskortlægning 2025.
Tallene er steget hurtigt. Ved kortlægningen i 2023 var det 97,5 procent, der kunne få 100/30 Mbit/s, og 94,5 procent, der kunne få gigabit. To år senere er gigabitdækningen 97,6 procent.
Konsekvensen er praktisk: listen over internetudbydere, du kan vælge imellem, er kortere end listen over selskaber, der findes. Slå din adresse op, før du sammenligner priser — ellers sammenligner du tilbud, du ikke kan købe.
| Adgang til | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Fiberforbindelse | — | 90,6 % |
| Mindst 100/30 Mbit/s | 97,5 % | 99,1 % |
| Mindst 1 Gbit/s download | 94,5 % | 97,6 % |
De fire hastigheder, din aftale skal oplyse — kun minimum er bindende
Din udbyder skal oplyse fire forskellige hastigheder, ikke én. Det står i EU-forordning 2015/2120, artikel 4, stk. 1, litra d, som kræver «en klar og forståelig forklaring på den minimale, den normalt tilgængelige, den maksimale og den annoncerede up- og downloadhastighed».
De fire tal er ikke fire måder at sige det samme på. De har hver sin funktion, og kun det ene af dem betyder noget, hvis du bliver utilfreds.
| Angivelse | Hvad den er | Værd i en klage |
|---|---|---|
| Annonceret | Tallet i reklamen og på prisskiltet — «1000 Mbit» | Lav. Det er markedsføring |
| Maksimal | Det bedste, forbindelsen teknisk kan nå under ideelle forhold | Lav. Nås sjældent i praksis |
| Normalt tilgængelig | Det, du kan forvente det meste af døgnet | Middel. Bruges til at vurdere, om afvigelsen er vedvarende |
| Minimum | Gulvet. Under det leverer udbyderen ikke det aftalte | Høj. Det er dette tal, en sag hviler på |
Forordningens artikel 4, stk. 4, siger det direkte: en «vedvarende eller regelmæssigt forekommende væsentlig uoverensstemmelse» mellem den faktiske hastighed og den oplyste anses for en afvigelse fra det aftalte tjenesteniveau — når forholdet er fastslået af en overvågningsmekanisme, som tilsynsmyndigheden har godkendt.
To ord bærer hele reglen. Vedvarende: én langsom aften er ingen sag. Og væsentlig: nogle få procent under det lovede er heller ikke. Det er derfor, minimumstallet er afgørende — det er det eneste sted, hvor «væsentlig» er sat på tal på forhånd.
Fastspeed lover 80 %, Norlys 900 Mbit — YouSee og Hiper oplyser intet tal
Kravet om at oplyse minimumshastigheden gælder alle internetudbydere, men de opfylder det meget forskelligt. Vi har læst vilkårene hos fire danske internetudbydere den 30. august 2026. To sætter tal på offentligt. To gør ikke.
Fastspeed er den mest gennemsigtige. Deres tillægsvilkår for fastnet bredbånd, punkt 6.2, angiver hastighedsstandarder som procent af den annoncerede hastighed: på fiber er normalt tilgængelig hastighed 90 procent og minimum 80 procent — altså 800 Mbit på en 1000 Mbit-forbindelse. På coax er minimum 70 procent, altså 700 Mbit.
Norlys angiver tallene i Mbit i stedet for procent. På fibernet leveres Internet 1000 med minimum 900/900 Mbit ved kablet forbindelse. På kabelnet er tallet 900/100 Mbit. Norlys skriver selv, at den fulde hastighed på 1000/1000 ikke kan garanteres af tekniske grunde, men leveres med «en effektiv garanteret hastighed på 900/900 Mbit».
YouSee nævner minimumshastigheden uden at sætte tal på den. Abonnementsvilkårene skriver, at «det er som regel en fast minimumshastighed på vores internet», og at hastigheden leveres til tilslutningspunktet. Det konkrete tal står først i din ordrebekræftelse. Over telenettet kan forbindelsen desuden leveres som «best effort», hvilket vilkårene selv oversætter til, at der ikke garanteres en fast hastighed.
Hiper nævner i punkt 9 i aftalevilkårene for privatkunder, at selskabet garanterer forbindelsen frem til og med routeren, og at «den garanterede hastighed» måles ved kablet forbindelse direkte mellem computer og router. Hvad den garanterede hastighed er, står ikke i dokumentet.
Det praktiske råd
Står minimumshastigheden ikke på udbyderens hjemmeside, så bed om den på skrift, inden du bestiller. En mail med tallet er lige så brugbar som en paragraf i vilkårene, hvis du senere skal dokumentere en mangel — og det tager ét minut at spørge.
«Op til» må kun bruges, hvis 80 % af kunderne kan nå hastigheden
«Op til 1000 Mbit» er ikke en formulering, udbyderen frit kan vælge. Forbrugerombudsmandens retningslinjer om god markedsføringsskik på teleområdet sætter en grænse: udtrykket må kun bruges, hvis hovedparten af de kunder, markedsføringen retter sig mod, kan opnå den angivne hastighed. I bilag 1 er «hovedparten» sat til 80 procent for fastnetbredbånd og 70 procent for mobilt bredbånd.
Bilaget stiller også et krav, der er værd at kende: ved «op til»-angivelser over 10 Mbit/s skal minimumshastigheden oplyses samtidig. Det er præcis dét krav, en annonce med kun ét stort tal ikke lever op til.
Retningslinjerne fastslår desuden, at den markedsførte hastighed skal afspejle den nettohastighed, du reelt kan forvente i normal brugsperiode, og at kapacitet, der bruges til datastyr, ikke må regnes med. Selve vurderingen af, om der foreligger en mangel, henhører ifølge bilaget som udgangspunkt under Teleankenævnet.
Fiber, coax, DSL eller 5G — hvad teknologien betyder for din garanti
Teknologien bag din forbindelse afgør, hvor tæt minimumshastigheden ligger på det annoncerede tal, og den varierer mere mellem teknologier end mellem internetudbydere. Det er derfor, Fastspeed sætter minimum til 80 procent på fiber og kun 70 procent på coax: et coax-net deles med naboerne, et fibernet gør det ikke på samme måde.
| Teknologi | Typisk annonceret | Hvor stabilt gulvet er | Hvad du skal se efter |
|---|---|---|---|
| Fiber | 100–1000 Mbit, ofte symmetrisk | Højest. Fastspeed sætter minimum til 80 %, Norlys til 900 af 1000 Mbit | Om upload er lige så høj som download |
| Coax (kabel-tv) | Op til 1000 Mbit download, langt lavere upload | Lavere. Fastspeeds minimum falder til 70 %; Norlys’ upload-gulv er 100 Mbit | Upload-tallet — det er dér, forskellen ligger |
| DSL (telefonstik) | Afhænger stærkt af afstanden til centralen | Lavest. Kan leveres som «best effort» helt uden fast gulv | Om der overhovedet står en minimumshastighed i ordrebekræftelsen |
| 5G / mobilt bredbånd | Varierer med mast, afstand og antal brugere | Lavest. «Op til»-grænsen er 70 % mod fastnettets 80 % | Om hastigheden er oplyst for udendørs brug |
Kan du få fiber på din adresse, er valget som regel let. Kan du ikke, er det vigtigere end ellers at få minimumshastigheden skriftligt — for det er netop på coax, DSL og 5G, at afstanden mellem annonce og virkelighed bliver størst.
Seks måneder er lovens loft for binding — ikke tolv
En internetudbyder må ikke binde dig længere end seks måneder. Det står i slutbrugerbekendtgørelsen, hvor § 7 pålægger erhvervsmæssige udbydere at sikre, at aftalen med en forbruger ikke indeholder vilkår, som direkte eller indirekte binder forbrugeren længere end den aftalte bindingsperiode, «der maksimalt kan fastsættes til seks måneder».
De seks måneder er inklusive opsigelsesvarslet, oplyser Digitaliseringsstyrelsen. Efter bindingsperioden må varslet højst være én måned plus løbende måned. Ser du et tilbud, der binder dig i tolv måneder, er det derfor ikke et skarpt tilbud — det er et vilkår, der ikke holder over for reglen.
To ting mere er værd at kende, fordi de flytter regnestykket:
- Prisstigninger giver dig en udvej. Ændrer udbyderen vilkår eller priser, skal du varsles med mindst én måned, og du kan opsige aftalen uden omkostninger med virkning fra det tidspunkt, ændringen træder i kraft. Begunstigende ændringer, som en prisnedsættelse, kan gennemføres uden varsel.
- Har du forudbetalt, skal du have pengene igen. Udbyderen skal af egen drift sikre forholdsmæssig tilbagebetaling ved opsigelse.
For mikrovirksomheder og små virksomheder er loftet 24 måneder, ikke seks. Er abonnementet tegnet i firmaets navn, er du altså dårligere stillet end som privatperson.
Sådan finder du minimumshastigheden, før du skriver under
Minimumshastigheden står sjældent på forsiden. Den ligger et af fem steder, og de tager tilsammen under ti minutter at gennemgå.
- Søg i abonnementsvilkårene efter ordet «minimum». Hos Fastspeed står det under «Hastighedsstandarder», hos Norlys under «Fakta om vores internetpakker».
- Kig efter en procent i stedet for et Mbit-tal. Flere udbydere angiver gulvet som andel af det annoncerede — 80 procent af 1000 Mbit er 800 Mbit.
- Læs ordrebekræftelsen, når du har bestilt. Er tallet ikke i vilkårene, er det ofte her. YouSee henviser direkte hertil.
- Se efter ordet «best effort». Står det der, er der ingen fast garanti på den forbindelse — uanset hvad der stod i annoncen.
- Spørg skriftligt, hvis du ikke finder det. Svaret på en mail er dokumentation. Et telefonsvar er ikke.
Bemærk, at gulvet næsten altid gælder ved kablet forbindelse. Både Norlys og Hiper skriver det udtrykkeligt. Måler du over wi-fi, måler du noget andet, end aftalen handler om — det er forklaret på wi-fi hastighedstest.
Måler du under minimum? Sådan bruger du tallet
Et enkelt lavt måleresultat er ikke en sag mod din internetudbyder. Forordningen kræver en afvigelse, der er både vedvarende og væsentlig, og det skal kunne dokumenteres. Så begynd med at måle ordentligt, ikke med at skrive.
Mål med kabel direkte i routeren, på flere tidspunkter over flere dage, og notér hver måling med klokkeslæt. Du kan måle din internethastighed her på siden, og du kan bruge et andet uafhængigt værktøj som kontrol — bedste hastighedstest gennemgår forskellene mellem de danske målere.
Ligger målingerne under den minimumshastighed, du har fået oplyst, har du et konkret tal at skrive til udbyderen om. Fører henvendelsen ikke til noget, går vejen videre til Teleankenævnet. Nævnet modtog 438 sager i 2024, en stigning på cirka 48 procent i forhold til året før, og andelen af sager, hvor forbrugeren fik medhold, steg fra 3,8 til 6,8 procent. Andelen af forlig steg fra 10,5 til 19,4 procent.
Til gengæld tager det tid. Den gennemsnitlige sagsbehandlingstid var 118 dage i 2024, og for de sager, nævnet selv traf afgørelse i, var den 271 dage. Fremgangsmåden trin for trin står på klage over internethastighed.
Er hastigheden derimod lav uden at være under gulvet, er problemet som regel ikke udbyderens. Langsomt internet gennemgår de hyppigste årsager i hjemmet, og hvor mange Mbit du har brug for viser, om du i virkeligheden betaler for mere, end du bruger.
Spørgsmål og svar
Hvilken internetudbyder er den bedste?
Det afhænger af din adresse, ikke af selskabet. 90,6 procent af danske boliger kan få fiber, men ikke fra alle internetudbydere, så listen over reelle valgmuligheder er kortere end listen over selskaber. Når du har den korte liste, er det mest brugbare skel ikke prisen, men om udbyderen oplyser en minimumshastighed — og hvor højt gulvet ligger.
Hvad betyder «op til 1000 Mbit» juridisk?
Det er en markedsføringsangivelse, ikke en garanti. Forbrugerombudsmandens retningslinjer tillader kun udtrykket, hvis mindst 80 procent af de kunder, annoncen retter sig mod, kan opnå hastigheden på fastnet — 70 procent på mobilt bredbånd. Ved «op til»-angivelser over 10 Mbit/s skal minimumshastigheden oplyses samtidig.
Hvor finder jeg min udbyders minimumshastighed?
I abonnementsvilkårene, i tillægsvilkårene for det konkrete produkt eller i din ordrebekræftelse. Fastspeed og Norlys skriver den på nettet; YouSee henviser til ordrebekræftelsen, og Hiper sætter ikke tal på i privatvilkårene. Find du den ikke, så bed om den på mail, inden du bestiller.
Er det en mangel, hvis jeg måler under den lovede hastighed?
Kun hvis afvigelsen er både vedvarende og væsentlig. Det følger af EU-forordning 2015/2120, artikel 4, stk. 4. En enkelt langsom aften tæller ikke. Måler du derimod gentagne gange under den oplyste minimumshastighed på kablet forbindelse, har du et konkret tal at gå videre med.
Hvor længe må en internetudbyder binde mig?
Højst seks måneder, inklusive opsigelsesvarslet. Reglen står i slutbrugerbekendtgørelsens § 7, og Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at varslet efter bindingsperioden højst må være én måned plus løbende måned. For mikrovirksomheder og små virksomheder er loftet 24 måneder.
Kan jeg slippe ud af aftalen, hvis prisen stiger?
Ja. Ændrer udbyderen vilkår eller priser, skal du varsles med mindst én måned, og du kan opsige uden omkostninger med virkning fra det tidspunkt, ændringen træder i kraft. Har du forudbetalt, skal udbyderen af egen drift sørge for forholdsmæssig tilbagebetaling.
Hvad koster internet i Danmark?
Prisen afhænger af teknologi, hastighed og bindingsperiode og ændrer sig hyppigt, så vi opgiver ikke faste priser her. Sammenlign i stedet det, der ikke skifter fra uge til uge: hvilken teknologi du kan få på adressen, hvor højt minimumsgulvet er, og hvor længe du binder dig. Et billigt abonnement uden oplyst minimumshastighed er ikke nødvendigvis en god handel.
Gælder minimumshastigheden også over wi-fi?
Nej. Både Norlys og Hiper angiver udtrykkeligt, at hastigheden måles ved kablet forbindelse mellem computer og router. Hiper skriver desuden, at selskabet ikke er ansvarligt for lavere hastighed via wi-fi som følge af routerens placering. Skal en måling bruges til noget, skal den derfor tages med kabel.
Kilder og metode
- Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2015/2120, artikel 4, stk. 1, litra d, og stk. 4 — kravet om fire hastighedsangivelser og definitionen af afvigelse. Læst 30. august 2026.
- Forbrugerombudsmanden: Retningslinjer om god markedsføringsskik på teleområdet, pkt. 4-6 og bilag 1 — 80/70-procentgrænsen for «op til» og kravet om samtidig oplysning af minimumshastighed. Læst 30. august 2026.
- Bredbåndskortlægning 2025, offentliggjort 3. juli 2025 — 90,6 % fiberdækning, 99,1 % med mindst 100/30 Mbit/s, 97,6 % med mindst 1 Gbit/s. 2023-tallene (97,5 % og 94,5 %) stammer fra Bredbåndskortlægningen 2023, offentliggjort 22. juni 2023.
- Fastspeed: Tillægsvilkår, Fastnet Bredbånd, pkt. 6.2 «Hastighedsstandarder». Læst 30. august 2026.
- Norlys: Internet via fibernet og Internet via kabelnet — minimumshastigheder pr. produkt. Læst 30. august 2026.
- YouSee: Abonnementsvilkår for YouSee Internet (BB0305), afsnittet om hastighed og «best effort». Læst 30. august 2026.
- Hiper: Aftalevilkår privat, pkt. 9 «Forbindelse og kvalitet». Læst 30. august 2026.
- Digitaliseringsstyrelsen: Mine rettigheder som slutbruger — bindingsperiode på højst seks måneder inklusive opsigelsesvarsel og varsel på højst én måned plus løbende måned. Reglen står i slutbrugerbekendtgørelsens § 7, hvis ordlyd er kontrolleret i bekendtgørelsens egen tekst. Læst 30. august 2026.
- Teleankenævnet: Årsberetning 2024 — 438 modtagne sager, stigning på ca. 48 %, forlig 19,4 %, medhold 6,8 %, sagsbehandlingstid 118 dage (271 dage for nævnssager).
Skrevet og faktatjekket 30. august 2026 af Laust Kehlet, Black Spring ApS. Udbydernes vilkår er læst i deres egne dokumenter, ikke gengivet efter andre sammenligningssider. Vi har ingen kommerciel aftale med nogen af de nævnte udbydere.